8. CLO a DPH na AliExpressu

20.3.2019 Jak na AliExpress

8. CLO a DPH na AliExpressu

Ceny na Aliexpressu jsou tak nízké, že v drtivé většině případů CLO ani DPH platit nebudete. Přesto byste ale měli vědět, kdy budete nuceni platit poplatky, které se pojí s nákupy ze zahraničí.

 

Je DPH zahrnuto v ceně zboží a jak se to má s placením CLA? Platí tyto výdaje prodejce nebo nakupující? Na všechny otázky najdete odpovědi v následujících řádcích.

CLO a DPH – dva pojmy, které byste měli znát

CLO a DPH jsou poplatky týkající se objednávek ze zemí třetího světa. DPH neboli daň z přidané hodnoty představuje 21 % z celkové částky vaší objednávky a to včetně poštovného. CLO je celní poplatek, u kterého se bere v potaz pouze samotná cena zboží. Oba tyto náklady vždy hradí nakupující.

Kdy budete platit DPH?

DPH, tedy 21 % z celkové ceny budete platit pouze v případě, kdy vaše objednávka na Aliexpressu překročí částku 22 EUR. Je ovšem nutné si uvědomit, že se jedná o cenu za 1 balíček. Pokud tedy objednáte zboží za více než 22 EUR, ale od více prodejců a ani jeden z doručovaných balíčků nepřesáhne tuto částku, pak jste osvobozeni od placení DPH a částka za zboží je tak konečná.

Kdy budete platit CLO?

CLO čili celní poplatek budete nuceni uhradit tehdy, pokud vaše objednávka překročí 150 EUR. Výše CLA se přitom liší v závislosti na konkrétním zboží.

Jak postupovat, když váš balíček zadrží celní úřad

Zadržení balíčku celním úřadem zní docela děsivě. Ve skutečnosti se však nemáte čeho bát. Z celního úřadu obdržíte „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“, jehož součástí jsou veškeré potřebné informace k vydání zásilky:

1) Osobní odbavení zásilky:

Pokud se balíček rozhodnete vyzvednout na celnici osobně, musíte nejdříve tuto informaci sdělit e-mailem na adresu . Než se vydáte na poštu ujistěte se, že máte s sebou:

 • podací číslo – číslo objednávky (ORDER ID)
 • skladové číslo – číslo, pod kterým je balíček uskladněn na celním úřadě
 • doklad o platbě v papírové podobě: potvrzení o platbě nebo printscreen z účtu
 • doklad o druhu a ceně zboží v papírové podobě: printscreen z AliExpressu, s rozpisem zboží, ceny a dopravy s uvedeným prodejcem i kupujícím
 • poplatek 103 Kč bez DPH v hotovosti
 • hotovost na úhradu celního dluhu
2) Zastoupení Českou poštou:

Pokud nemáte cestu do Prahy, pravděpodobně si budete přát řešit celní řízení přes Českou poštu.

V tomto případě bude potřeba zaslat: 

 • Vyplněnou a podepsanou plnou moc
 • Prohlášení, že zásilka (uveďte skladové i podací číslo) obsahuje zboží pro soukromou potřebu fyzické osoby
 • Specifikaci dováženého zboží (o jaké zboží se jedná, materiál, k jakému použití je určeno)
 • doklad o druhu a ceně zboží: printscreen z AliExpressu, s rozpisem zboží, ceny a dopravy s uvedeným prodejcem i kupujícím
 • doklad o platbě v papírové podobě: potvrzení o platbě nebo printscreen z účtu

Při zastoupení Českou poštou je nevýhodou poplatek cca 190 Kč za uskladnění, ověření zásilek a zastupování při celním řízení.

Aliexpress.com > Jak na AliExpress > 8. CLO a DPH na AliExpressu